A vállalkozó nőké a XXI. század
2019.12.05.
Világszerte november végén rendezték meg a Women’s Entrepreneurship Day, vagyis a Vállalkozó Nők Világnapja nemzetközi kampány eseményeit. A kezdeményezéshez immár 144 országban csatlakoztak annak érdekében, hogy erősítsék, ösztönözzék, támogassák és ünnepeljék a vállalkozó nőket, a nők vállalkozásait, és a nők által képviselt társadalmi ügyeket.
A Vállalkozó Nők Világnapja kampány Magyarországon egy olyan nőbarát vállalkozói ökoszisztéma létrehozását helyezi középpontba, amelyben a szereplők törekszenek a nők arányos és méltó gazdasági-társadalmi szerepvállalásának és befolyásának erősítésére, a fenntarthatóság és a társadalmi jólét előmozdítása érdekében.
Az Országos Vállalkozói Mentorprogram létrehozásakor szintén kiemelt célként fogalmazódott meg, hogy a projekt segítse azokat a vállalkozásokat, amelyek női vezetővel működnek, valamint azokat a nőket, akik saját vállalkozás indítását tűzték ki célul.
Miért tesszük ezt? A kérdés inkább úgy helyes: miért ne tennénk? Hiszen a XXI. században alapvető cél kell, hogy legyen a nők vállalkozási tevékenysége előtt álló mentális, fizikai és szemléleti akadályok ledöntése. A női vállalkozások fejlesztésében rejlő potenciál a további gazdasági növekedés, fejlődés és jólét záloga lehet. Erre hívja fel a figyelmet a Vállalkozó Nők Világnapja kampány magyarországi szervezője, a JÓL-LÉT Alapítvány is, amely „Vállalkozás női módra: Szempontok és ajánlások vállalkozásfejlesztőknek” című tanulmányában gyűjtötte össze a legfontosabb hazai trendeket és problémákat.
A kutatás megállapítja, hogy számos olyan területen, ami kulcsfontosságú a vállalkozáshoz, a nők hátrányban vannak: ilyen a vállalkozás beindításához szükséges idő, pénz, kapcsolatrendszer és nem utolsó sorban önbizalom. Ez még akkor is komoly hendikep, ha a szükséges tudás ugyanolyan fokú is.
Nem mellesleg kifejezetten értékes az a szemlélet, amit a nők tudnak képviselni a vállalkozói szférában, állapítja meg a tanulmány. A nők ugyanis jellemzően nőies sajátságokat felmutatva végzik vállalkozói tevékenységüket, hiszen a nemi alapú szocializáció lényeges eleme, hogy gondoskodásra való készségüket támogatja a környezet. A vállalkozó nők vállalkozásainak jelentős része mások jólétének javítására irányul, a profitszempontokat hátrébb sorolja a hasznosság, a másoknak okozott jóérzés, az ügyfél elégedettsége.
És hogyan profitálhatnak abból a vállalkozások, ha női vezetőjük van? Számos kutatás bizonyította, hogy a női vezetők határozottabbak, ösztönzőbbek és merészebbek. Ám nem csupán erőt és céltudatosságot sugároznak: empatikusabbak és rugalmasabbak a férfi vezetőknél és az interperszonális képességeik is fejlettebbek.
A lehetőség tehát ott van a kezedben, mi pedig segítünk, hogy élni is tudj vele!
Amennyiben elhatároztad magad, hogy itt az ideje saját vállalkozást indítani vagy tovább erősítenéd céged pozícióját és szeretnél céljaidnak megfelelő iránymutatást kapni, akkor regisztrálj az Országos Vállalkozói Mentorprogramba! Célunk, hogy segítsük a női vezetők arányának növelését, a nők vállalkozási kedvének növelését, vállalkozásaik megerősítését. Tőlünk személyre szabott támogatást kapsz vállalkozásod eredményes működtetéséhez, tapasztalt, szakmailag elismert mentorok segítségével! Friss hírekért kövesd folyamatosan Facebook oldalunkat is!