KKV-stratégia: a finanszírozáshoz jutás ösztönzése
2020.03.26.
A magyar kormány 2030-ig szóló, új kkv-stratégiájának (Stratégia) egyik zászlóshajó intézkedése az Országos Vállalkozói Mentorprogram, amelyet a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a SEED Alapítvány konzorciuma valósít meg.
A stratégiáról már írtunk összefoglalót korábban, a következő hetekben azonban részletesen is bemutatjuk azt a hét pillért, amely kijelöli a következő évtizedben a hazai vállalkozásfejlesztés legfőbb feladatait.
Az ezt megelőző pillérekről az alábbi linkekre kattintva találsz részletes információt:
A negyedik pillér a kkv-k finanszírozáshoz jutásának elősegítését, ösztönzését taglalja.
A gazdaság sikeres működéséhez és a növekedés erősödéséhez elengedhetetlen a vállalkozók adottságaihoz, élethelyzetéhez és szándékaihoz igazodó külső finanszírozás biztosítása. A kormány és a Stratégia célja, hogy a finanszírozás oldaláról is biztosítsa a gazdaság stabil működését, megújulását és a kiugrásra törekvő vállalkozások növekedési céljainak elérését.
Az állam törekszik arra, hogy fejlesztéspolitikai eszközökkel tőkeforrásokat biztosítson a sikeres növekedési lehetőségek előtt álló hazai cégeknek. Magyarországon történelmi okokból hiányoznak a sikeres vállalkozói életutak alapján felhalmozódott magántőkék és magánvagyonok, amelyek hiányában - egy bizonyos nagyságrend felett - a hazai vállalatok jellemzően külföldi kézbe kerültek/kerülnek, ami erősíti a magyar gazdaság dualitását és csökkenti a GNP előállítási képességét.
Fontos továbbá, hogy a 2014-2020-as európai uniós fejlesztési ciklus lezárultával Magyarország kilép a bőséges és túlnyomórészt vissza nem térítendő támogatási forrásokkal jellemezhető időszakból, aminek következtében várhatóan nagyobb hangsúly helyeződik majd a támogatott és a piaci feltételű finanszírozás határainak kijelölésére, hatékony kombinációinak kialakítására.
Az elkövetkező európai uniós programozási időszak támogatott programjainak fontos feladata, hogy a vállalkozások figyelmét a hitel-, tőke- és garanciatermékek irányába terelje és szélesebb körben megvilágítsa a pénzpiaci finanszírozásban rejlő lehetőségeket. Ezen a ponton kiemelt szerepet kaphat az érintett vállalkozások pénzügyi kompetenciájának és tudatosságának fejlesztése is.
A gazdasági körülmények változása a közeljövőben a pénzpiaci és a monetáris politikai feltételek szigorodását hozhatja el, ami jelentős hatással lehet a kkv-k finanszírozására. Az állami intézkedéseknek nagy szerepe van a pénzpiaci ingadozások kiegyenlítésében, a Stratégia arra törekszik, hogy kedvező és kedvezőtlen hitelpiaci helyzetben egyaránt biztosítsa az adottságokhoz igazodó finanszírozást, így segítve elő a kkv-k talpon maradását a folyamatosan változó gazdasági körülmények között.