Már elérhetők az 1490 milliárdos koronavírus-mentőcsomag programjai
2020.05.07.
A koronavírus gazdasági hatásai miatt nehéz helyzetbe került mikro-, kis -, közép- és nagyvállalatok megsegítése érdekében összesen 1490 milliárd forint keretösszegű finanszírozási csomagot indított április 30-tól a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter jelentette be áprilisban, hogy a kormány állami hitelprogramot hoz létre a gazdaság védelmében. A koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozásoknak szánt program részleteiről az MFB adott tájékoztatást.
Az MFB Csoport három hitel, kettő garancia és négy tőkeprogramot dolgozott ki és alakított át, összesen 1490 milliárd keretösszegben. A hitelprogram elemei és a garanciatermékek azért jöttek létre, hogy a vállalatok rövid-, közép- és hosszútávú finanszírozási igényeit kielégítsék.
Az MFB saját forrású programjai április 30-tól érhetők el.
A mentőcsomag főbb elemei a következők:
- MFB Krízis hitel
Az MFB Krízis hitel elsősorban a mikro- és kisvállalkozások számára nyújt segítséget. A hitelterv szerint a társaságok az éves ügyfélkamat 2,5%-ának megfelelő kölcsönben részesülhetnek, minimum 1 millió forint, maximum 150 millió forint összegben. Általános befektetési célokra, forgóeszköz finanszírozására - ideértve a likviditási finanszírozást is - kerülhet felhasználásra.
2. MFB Versenyképességi Hitelprogram
Az MFB Versenyképességi Hitelprogramja nagyvállalkozásoknak, illetve jelentős beruházást tervező közép-vállalkozások részére nyújt elsősorban segítséget. A hitelprogram felhasználható beruházás, forgóeszköz finanszírozására, illetve likvidálásfinanszírozásra is. A kereskedelmi bankokban, illetve közvetlenül az MFB-nél is igényelhető program keretösszege 150 milliárd forint, az igénybe vehető hitelösszeg ügyfelenként: 1 – 10 milliárd forint. Ez az MFB Versenyképességi Hitelprogram keretében a vállalkozások piaci mértékű ügyfélkamat mellett maximum 15 éves futamidővel igényelhetik.
Mindkét hiteltervet 80%-os állami kezességvállalás egészíti ki, és további 0,1%-os kezességvállalási díj kapcsolódik a kamatokhoz.
3. Mikro- és Kisvállalkozások Technológiai Korszerűsítése Célú Hitelprogram (GINOP-8.3.5)
Az MFB Mikro- és Kisvállalkozások Technológia Korszerűsítése Célú Hitelprogramja (GINOP-8.3.5-18) az európai uniós forrású GINOP-hiteltermékek keretében még szabad források többségének átcsoportosításával, módosított feltételekkel elérhető kezdeményezés.
A vállalkozások körében közismert KKV Technológiai Hitelprogram módosításával rugalmas és könnyen elérhető, valamint kedvező termékeket biztosít az MFB a vállalkozások számára. A KKV Technológia Hitelprogramban az összesen közel 110 milliárd forintot kitevő megemelt szabad keretből 55 milliárd forint beruházási célra, míg 55 milliárd forint likviditási célra, illetve működés finanszírozására fordítható - továbbra is - nulla százalékos ügyfélkamat mellett. A termék megjelenésének időpontjáról további tájékoztatást az MFB közöl majd, mivel az Operatív Program módosítása jelenleg is zajlik.
4. Garanciaprogramok
A Krízis Garanciaprogram szerint a kkv-k és a nagyvállalatok a nemzeti kezességvállalás 90% -át felhasználhatják forgóeszköz- és beruházási hiteleikhez. A program keretében felhasznált nemzeti garanciák a vállalkozás számára rendkívül kedvező körülmények között használhatók: a garancia éves díja a kölcsön összegének 0,25–2% -a, a konstrukció állami díjtámogatása pedig 1%. Ezen túlmenően a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. tevékenységének további bővítését pedig 130 milliárd forintos költségvetési garanciakeret emelés is segíti.
5. MFB Vis Maior Garanciaprogram
A garanciaprogram célja a COVID-19 válság által okozott gazdasági hatások és veszteségek csökkentése, valamint a jelentős beruházásokra való ösztönzése. E célból az MFB 90% -os garanciát nyújt a kereskedelmi bankok által a terv alapján KKV-knak és nagyvállalatoknak nyújtott kölcsönökhöz, legfeljebb 6 éves időtartamra. A program költségvetése 50 milliárd forint, az igényelhető garancia összege 5 és 10 milliárd forint közötti. A garancia közvetlenül az MFB Zrt-nél igényelhető.
6. Tőkeprogramok
Az MFB Csoport négy új, magántőkét is megmozgató tőkeprogramot hirdet meg, összesen 371 milliárd forint keretösszeggel. A programok mentőövet jelenthetnek a bajba jutott, alacsony fedezettel rendelkező kkv-k számára (KKV Mentő Tőkeprogram), illetve gyors segítséget nyújthatnak a sikeres, de a válság miatt megtorpant startupoknak a hazai innovációs potenciál erősítése céljából (Startup Mentő Tőkeprogram). Emellett segítséget nyújtanak a bajba jutott stratégiai cégeknek, eszközt biztosítanak a vállalat és ingatlan felvásárlásokhoz belföldön és külföldön, illetve tőkefinanszírozást a gazdaság újraindításához (Krízis Tőkeprogram I-II.). A programok részben az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures Zrt., részben magánpiaci tőke-alapkezelők kezelésében állnak majd. A Hiventures kezelésében álló tőkeprogramok április 30-tól már igényelhetők.
A részletek ITT érhetők el.