Pénzügyi szemléletformálás: 3 tévedés a hitelekkel kapcsolatban
2020.11.17.
Nem kell hitel, úgysem kapok és nem is éri meg felvenni – néhány közkeletű vállalkozói tévedés a külső finanszírozással kapcsolatban. A magyar kkv-at ma már számos eszköz, lehetőség segíti, hogy jó döntést hozzanak a hitelfelvétel kapcsán – ilyen például az Országos Vállalkozói Mentorprogram pénzügyi szemléletformálás projektje is.
1. NEM KELL HITEL
A digitalizáció által hajtott újabb ipari forradalom, az „ipar 4.0” idejét éljük. Versenyképességi és technológiai korszakváltás zajlik a világban, ebből a trendből a magyar gazdaság sem marad ki. Ez a trend komoly szerkezetváltással, innovációs kényszerrel jár együtt.
A fejlődéshez, innovációhoz azonban forrás szükséges – és a legtöbb esetben ehhez külső partnerre van szükség. Amint a magyar kormány 2030-ig szóló, új kkv-stratégiája megállapítja: a 2014-2020-as európai uniós fejlesztési ciklus lezárultával Magyarország kilép a bőséges és túlnyomórészt vissza nem térítendő támogatási forrásokkal jellemezhető időszakból.
Ennek következtében – jóllehet a magyar KKV-k európai összehasonlításban ritkán vesznek igénybe banki hitelt – a vállalkozások számára felértékelődnek a különféle banki hitel-, tőke- és garanciatermékek kínálta lehetőségek.
2. NEM KAPOK HITELT
A mikro- és kisvállalkozások körében a bankok által finanszírozott üzletméret alatt valóban jelentős a betöltetlen finanszírozási igény. Ezen finanszírozási igények banki kiszolgálását tipikusan nehezíti, hogy az érintett vállalkozások tekintetében a finanszírozók által vizsgált adatokból, gazdálkodási és tőkeellátottsági mutatókból az ilyen típusú kihelyezések jövedelmezősége bizonytalanul jelezhető előre. Ráadásul az alacsony hitelösszeg esetén a bankok számára viszonylagosan magasak a kihelyezés fajlagos költségei.
Ott azonban, ahol a piac nem biztosítja ésszerű hozamok mellett a vállalkozások számára azt a finanszírozást, amit valójában megtérülő módon meg lehetne valósítani, felerősödik az állam támogató és szabályozó szerepe. Például olyan kiemelt mértékű állami támogatással elérhető konstrukciók esetében, amelyeket előző írásainkban (link) részletesen bemutattunk.
Ezen konstrukcióknak köszönhetően ma már egyáltalán nem igaz, hogy a mikro- és kisvállalkozások esélytelenül indulnának a külső finanszírozásért zajló versenyben.
3. NEM ÉRI MEG FELVENNI A HITELT
A vállalkozások sikeres működésének egyik titka a tudatos pénzügyi döntésekben rejlik. Egy megfelelő finanszírozási döntés, egy jól kiválasztott finanszírozási eszköz bevonása megalapozza a cég gazdasági növekedését.
Ezért mindenképp érdemes csökkenteni a kkv-k banki finanszírozás felé megnyilvánuló bizalmatlanságát. A naprakész pénzügyi ismeretek és gondosan kiválasztott konstrukciók ugyanis biztosítják a cég stabil működését, megújulását és növekedési céljainak elérését.
A megfelelő döntésben segít a magyar kormány kkv-stratégiájának egyik zászlóshajó intézkedése, az Országos Vállalkozói Mentorprogram is, amelyet a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a SEED Alapítvány konzorciuma valósít meg. Mentorprogramunk egyik kulcsterülete a pénzügyi szemléletformálás. Projektünk hamarosan induló eleme a Magyarországon rendelkezésre álló legkorszerűbb és legfrissebb online tananyagot biztosítja majd a kkv-k részére, valamint naprakész információkat adunk az elérhető hitelkonstrukciókról is.