Pénzügyi szemléletformálás: ha gyors segítség kell a válság idején
2020.12.09.
A koronavírus-járvány miatt a kkv-k 40 százaléka nyitott hitelt felvenni a bérek finanszírozására – derül ki a Magyar Nemzeti Bank kutatásából. A kedvezőtlen helyzetbe jutott kkv-k számos kedvezményes feltételű, alacsony díjú hitelből választhatnak, és állami támogatás is segíti őket e kihívásokkal teli időszakban. A konstrukciók, a mérlegelendő szempontok megismerésében az Országos Vállalkozói Mentorprogram is segít.
A koronavírus-járvány miatt a magyarországi kkv-k felénél merültek fel likviditási problémák, leginkább a közterhek és a bérek fizetése okozott és okoz problémát – derül ki abból az online felmérésből, amelyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) készített közel 5000 vállalat megkérdezésével, március 26. és április 2. között.
A vállalatok fele úgy nyilatkozott: legfeljebb 1 hónapig képes fenntartani a fizetőképességét, ha nincs árbevétele. A válaszolók 40 százaléka ezért nyitott hitelt felvenni a bérek finanszírozására, jellemzően 3 havi bérköltség fedezésére.
A koronavírus-járvány okozta negatív gazdasági hatások ellentételezése, mérséklése komoly kihívást jelent a magyar kkv-k számára. Talpon maradni, megtartani a kollégákat – ez a feladat most sokaknak nem megy önerőből.
Éppen ezért számos pénzintézet kínál kedvező konstrukciókat a válságos időszak áthidalására. Az MNB például NHP Hajrá néven indította el a Növekedési Hitelprogram újabb konstrukcióját, amely a kkv-szektor számára nyújt kedvező és kiszámítható kamatozású forrást a munkahelyek és termelési kapacitások megtartásához, illetve beruházásaik finanszírozásához.
A KAVOSZ Vállalkozásfejlesztési Zrt. Széchenyi Kártya Programjának termékeit is lehet kifejezetten arra a célra használni, hogy a koronavírus-járvány miatt kedvezőtlen helyzetbe jutott kkv-k kedvezményes feltételek, illetve a magasabb állami támogatásnak köszönhetően alacsony hiteldíjak mellett, gyorsan és könnyen elérhető forráshoz jussanak.
Az új, kiemelt mértékű állami támogatással elérhető konstrukciók azonnali likviditási forrásokat biztosítanak a vállalkozások részére, és a veszélyhelyzet lejártát követő időszakban is segítik a normál üzletmenet visszaállítását. Természetesen annak a vállalkozásnak is érdemes most áttekintenie a különböző finanszírozási ajánlatokat, amely a jövőbeli növekedés lehetőségét megalapozó beruházások megvalósítására keres forrást.
A pénzügyi szemléletformálás kiemelten fontos ilyen válságos időkben, hiszen a vállalkozások sikeres működésének egyik titka a tudatos pénzügyi döntésekben rejlik. Ebben segít a magyar kormány kkv-stratégiájának egyik zászlóshajó intézkedése, az Országos Vállalkozói Mentorprogram is, amelyet a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a SEED Alapítvány konzorciuma valósít meg.
Mentorprogramunk egyik kulcsterülete a pénzügyi szemléletformálás. Projektünk jövő évben induló eleme a Magyarországon rendelkezésre álló legátfogóbb online tananyagot biztosítja majd a programban részt vevő kkv-k számára, valamint naprakész információkat ad az elérhető hitelkonstrukciókról is.