Pénzügyi szemléletformálás: 2500 milliárdos forrás a kkv szektor hitelezésének elősegítésére
2021.01.13.
A gazdasági válság időszakában számos lehetőség kínálkozik a kis- és középvállalkozások (kkv) számára, hogy hitellel hidalják át ezt a nehéz periódust. Ilyen lehetőséget biztosít többek között a Magyar Nemzeti Bank NHP Hajrá hitelprogramja, amely kedvező és kiszámítható kamatozású forrást nyújt munkahelyek és termelési kapacitások megtartásához, illetve beruházások finanszírozásához.
A jelenlegi helyzetben teljesen eltérőek lehetnek a kkv-k forrásigényei: a nehezebb helyzetbe került cégek munkabér finanszírozására, hitel kiváltására, vagy éppen forgóeszköz finanszírozására keresnek lehetőségeket, de természetesen vannak cégek, melyek új és használt tárgyi eszközök beszerzésére, korszerűsítésre, fejlesztésre, vagy cégvásárlás finanszírozására pályáznak.
A Magyar Nemzeti Bank által 2020 áprilisában elindított Növekedési Hitelprogram (NHP) legújabb konstrukciója, az NHP Hajrá jelenleg az egyik legnépszerűbb eszköz a koronavírus-járvány kedvezőtlen gazdasági hatásainak mérséklésére. A kkv-k számára a hitelprogram nagy mozgásteret, széles körű felhasználási lehetőséget biztosít, mert a fent említett célokra egyaránt igénybe vehető konstrukciókat kínál a vállalkozásoknak, rendkívül kedvező feltételekkel, kiszámítható kamatozással.
A jegybank 2500 milliárd forint keretösszegű forrásának célja, hogy segítse a kkv-k új beruházásait, illetve működésük finanszírozásait. A hitel felvétele a kereskedelmi bankokon keresztül történik. A kamat minden esetben maximum 2,5 százalék. A felvehető összeg 1 millió forinttól kezdve akár 20 milliárd forint is lehet, 3-20 évig terjedő futamidővel, a kérelmek elbírálására pedig összesen két hét, vagyis 10 munkanap áll az intézmények rendelkezésére.
A hitelt kizárólag mikro-, kis-, illetve középvállalatok igényelhetik, igénybevételére a 2004. évi XXXIV. törvény előírásai szolgálnak útmutatásul, de ezen belül is kizárólag belföldi székhelyű kkv-k lehetnek rá jogosultak. Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy a hitel futamideje alatt a vállaltok kinőhetik kkv-státuszukat.
Az MNB nem határozott meg előírást az önerő tekintetében a bankok számára, azt az adott hitelintézet saját üzletpolitikája szerint, egyedileg határozza meg. A vállalkozásoknak lehetőségük van a hitelt több részletben is lehívni, azonban, ha a szerződés megkötése után az első részlet lehívása nem történik meg 1,5 éven belül, a kkv elesik a finanszírozástól. Az MNB nem határozta meg, hogy a kkv-nak mikor kell megkezdenie hitelének törlesztését, a törlesztés paramétereit a hitelt folyósító pénzintézet egyedileg határozza meg.
A pénzügyi szemléletformálás kiemelten fontos a válságos időkben, hiszen a vállalkozások sikeres működésének egyik titka a tudatos pénzügyi döntésekben rejlik. Ebben segíthet a magyar kormány kkv-stratégiájának egyik kiemelt projektje, az Országos Vállalkozói Mentorprogram is.
A projekt – amelyet a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány konzorciuma valósít meg – 2021-ben induló eleme a Magyarországon rendelkezésre álló legátfogóbb online tananyagot biztosítja majd a programban részt vevő kkv-k számára, valamint naprakész információkat ad a fentihez hasonló, elérhető hitelkonstrukciókról is. A mérlegelendő szempontokról, elérhető lehetőségekről rendszeresen beszámolunk honlapunkon és az Országos Vállalkozói Mentorprogram Facebook-oldalán.