KRÍZIS A LÁTHATÁRON? HOGYAN ELŐZZÜK MEG A TELJES ÖSSZEOMLÁST?
2021.02.25.
A 2020-as évben több olyan globálisan jelenlevő problémával kellett szembenézniük az európai vállalkozásoknak, melyek mérettől függetlenül érinthetnek rengeteg céget. Legyen szó akár a Brexitről, ami miatt minden, az Egyesült Királysággal kereskedelmi kapcsolatban álló vállalkozásnak fel kell készülnie egy teljesen új és még formálódó rendszerre, akár a mindenkit érintő és intenzíven zajló COVID19 járványról. Fel lehet-e készülni ezekre a krízishelyzetekre? Hogyan lehet enyhíteni a válság hatásait?
A krízisek jelenlétéhez nem is kell a globális folyamatokig elmennünk, bőven akadnak kisebb kiterjedésű, de egy vállalkozás életében nagyon is markáns szerepet betöltő válságok, pl. pénzügyi, vagy stratégiai válságok. Ahhoz, hogy egy vállalkozás tompítani tudja valamely krízis hatásait, nagyfokú tudatosság és stratégiai tervezés szükséges. A válságmenedzsment fő fázisait az alábbi ábra mutatja be.
A hatékony válságkezelés első lépése, hogy időben felismerjük a helyzetet, a válság figyelmeztető jeleit. A teljesség igénye nélkül tekintsünk meg néhány válságra utaló figyelmeztető jelet:
- Az üzletünk jól megy, de nincs elég készpénzünk.
- A szállítói számlákat csak megnövekedett határidővel tudjuk teljesíteni.
- A szállítók készpénzben kérik a fizetést.
- A bank szigorítja a hitel felvételi kritériumokat vagy a visszafizetést.
- Nem világos, hogy mire megy el a pénzünk.
- Az esedékes adóink és járulékaink befizetése nem történik időben.
- A cégünk nagy árengedményeket ad, hogy mielőbb készpénzhez jusson vagy a fizetési határidő előtt történjen a kiegyenlítés (skontó).
- Megnövekednek a panaszok a szolgáltatásaink vagy termékeink minőségére.
- Kulcsemberek hagyják el a vállalkozást.
- A cégünk a szokásosnál kisebb megbízásokat is elvállal, hogy bevételre tegyen szert.
Ha a fent felsorolt „tünetek” közül akár csak néhányat is igaznak vélünk vállalkozásunk vonatkozásában, itt az ideje tudatosabban felmérni a problémák kiváltó okait, majd törekedni a kölcsönhatások minél teljesebb körű megismerésére és a közeledő válság kezelésére.