„AZ ELVÁRÁSOKAT A MENTORÁLTAKNAK SAJÁT MAGUKKAL SZEMBEN KELL MEGFOGALMAZNIUK”
2021.03.05.
A Robert Bosch Power Tool Elektromos Szerszámgyártó Kft. a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei vállalkozásokat segíti mentorként. A társaság 2001 novemberében alakult Miskolcon, és mára nem csupán a cégcsoporton belül, hanem a régióban is meghatározó tényezővé vált, világszerte a Bosch legnagyobb kéziszerszámgyára lett. Oláh Jánost, a vállalat beszállítói minőségbiztosítási vezetőjét (Kelet-Európai Régió) kérdeztük a Mentorprogramban szerzett tapasztalatairól.
Hogyan érzi magát az Országos Vállalkozói Mentorprogram beszállítói mentorvállalati képviselőjeként?
OJ: Megtiszteltetés, és egyben felelősség is a felkérés, hiszen hat vállalkozás választotta mentorként a Robert Bosch Power Tool Elektromos Szerszámgyártó Kft-t. A csoportos mentorálásokon ráadásul a másik két vállalat mentoráltjai is jelen vannak, ezért fontosnak tartom, hogy ezeken az eseményeken is a legjobb tudásom szerint próbáljak hasznos tanácsokkal hozzájárulni a program sikeréhez.
Milyen tapasztalatokkal gazdagodott a már lezajlott alkalmak során?
OJ: A program jól felépített, az érintett témakörök megismerése létfontosságú azok számára, akik szeretnének egy beszállítói lánc részévé válni. Az eddigi tapasztalataim szerint a mentoráltak igénylik az életszerű példákat, ezeken keresztül jobban érthetővé válik számukra az elméleti háttér is. Sajnos a személyes találkozások hiánya megnehezíti az aktivitások visszacsatolását, de úgy érzem a témák érdeklik a mentorált cégeket. Ezúton is kérek mindenkit, hogy legyen proaktív. Mottó: nincs buta kérdés!
A legutóbbi workshop témája a lean management volt. Ha néhány mondatban kellene összefoglalnia, Ön, mint a téma szakértője mit emelne ki a mentorált vállalkozások számára: miért fontos ez a terület, mennyiben és hogyan segítheti őket abban, hogy sikeresek legyenek beszállítóként?
OJ: A lean témakört általában a végletek felől közelítik meg az azzal találkozók: „én ezt már ismerem, jól tudom, megfelelően alkalmazom, nincs itt semmi újdonság” vagy „egyáltalán nem hallottam még róla, így nem is alkalmazom”. Az igazság természetesen, bármely vállalkozásról legyen is szó, a kettő között van. A legfontosabb szerintem az, hogy az alapok megértésén és elsajátításán túl tudja a vállalkozás, hogy neki az adott fejlettségi-, érettségi szintjének megfelelően mely módszerek, alapelvek képesek a lehető legkisebb plusz erőforrás befektetése mellett a legtöbb „hasznot” hozni. A kulcs a folyamatos fejlődés - a tapasztalati tudás mélyítésével -, nem pedig az „azonnali” eredmény.
Milyen elvárásai vannak a mentorált vállalkozásokkal szemben, és mik a javaslatai a jövőre nézve?
OJ: Az elvárásokat a mentoráltaknak saját magukkal szemben kell megfogalmazniuk. Fontos látni, hogy minden témakör, minden programelem az ő fejlődésüket segíti. Ha egy-egy csoportos mentorálás után átemelhető és a napi rutinba beilleszthető (legalább) egy új elem, üzenet, akkor szerintem a program elérte a célját. Ez néhány esetben lehet egy egyszerű felismerés - „erre nem is gondoltam” -, vagy akár egy teljesen új módszer beillesztése a hétköznapokba. Mindenkinek ajánlom, hogy vegyen részt a programban és használja ki annak lehetőségeit.
Köszönjük, hogy szakmai tudásukkal támogatják az Országos Vállalkozói Mentorprogramot.