Hogyan javítsuk vállalatunk versenyképességét?
2021.03.08.
A modern vállalatvezetési stratégiák egyik meghatározó pillére a szervezetfejlesztés. A szervezet egy emberek és tárgyak alkotta rendszer, mely tartós célt követ, formális struktúrával és célszerű szabályokkal rendelkezik. A szervezetfejlesztés az egész szervezetet és a bennük tevékenykedő embereket átölelő, hosszú távú fejlesztési és változtatási folyamat.
A gazdasági szereplők versenyképessége azon képességekre és adottságokra utal, amiket eredményesen tudnak az értékteremtés szolgálatába állítani. Alkalmazkodniuk kell a belső és külső környezetében felmerülő változásokhoz, hogy ne maradjanak le. A versenyképességet meghatározó tényezők: a stratégiai viselkedés, a vezetés minősége, a változtatásmenedzsment, a projektmenedzsment, a cégek innovációs potenciálja.
A versenyképesség állapotát figyelemmel kell követni, és törekedni annak javítására. Az ehhez használható indikátorok és tevékenységek az alábbiak:
- eredményesség (profitszint)
- stratégiai tervezés minősége, környezetelemzés, szervezeti célok megvalósulása, hatékony üzleti modell kiépítése
- folyamatos tanulás, fejlesztendő területek beazonosítása, szervezeti folyamatok rendszeres javítása
- innováció, kutatás és fejlesztés
- vevői értékteremtés, minőségre törekvés, elégedettség mérése és növelése
- külföldi piacok megléte és aránya az értékesítésben
- célirányos befektetések
- együttműködés, gazdasági kapcsolatépítés
Ha a fent felsorolt tényezők közül akár csak néhányat is fejlesztendő területnek tartunk, akkor ideje tudatosabban felmérni a fejlesztési és versenyképesség-növelési lehetőségeket. Részletek a hamarosan mindenki számára elérhető e-learning tananyagokban.