“NEM KELL ÚJRA FELTALÁLNI A KEREKET!”
2021.03.18.
A helyi vállalkozások támogatásában régóta elkötelezett LAFARGE Cement Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója, Hoffman Tamás válaszolt ezen a héten kérdéseinkre. Programunkban a vállalat az egyik Baranya megyei beszállítói mentorcsoportot segíti tapasztalataival.
Hogyan érzi magát az Országos Vállalkozói Mentorprogram beszállítói mentorvállalati képviselőjeként?
H.T.: A LAFARGE Cement Magyarország Kft.-nél mint társadalmilag is felelős vállalatnál elkötelezettek vagyunk a helyi közösségek, helyi vállalkozások támogatása iránt. Ezt igazolja az a tény is, hogy a beszállítói hálózatunk csaknem 80%-át helyi, hazai vállalkozások teszik ki. A vállalati célkitűzések mellett személyes küldetésemnek is tekintem, hogy a helyi vállalkozások között szinergiát alakítsunk ki.
Véleményem szerint ezáltal végső soron a körforgásos gazdaságban is hatékonyabban tudunk mindannyian majd szerepet vállalni.
Ezek miatt is vállaltam el és veszek is részt örömmel az Országos Vállalkozói Mentorprogramban mint mentor. A LAFARGE-nál az évek során felhalmozott multinacionális tapasztalat számos jó-gyakorlatot tud biztosítani a hazai tulajdonú kkv-szektornak. Ezzel a tudásmegosztással rövidebb idő alatt tudnak fejlődni, versenyképességüket növelni, hiszen a multik is általában ugyanazt az utat járják be, mint a kis családi cégek, a legnagyobb versenyelőnyt pedig sok esetben az jelenti számukra, hogy tudásukat a világ számos országában párhuzamosan tudják kamatoztatni.
Milyen tapasztalatokkal gazdagodott a már lezajlott alkalmak során általános értelemben?
H.T.: Nagyon érdekes csapat jött össze, csupa lelkes és elhivatott vállalkozóval. Úgy látom, hogy a tematika kifejezetten lefedi azokat a szakmai területeket, ahol a magyar kkv-knak még sok lehetőségük van a fejlődésre. Gondolok például a lean-menedzsmentre, ami első hallásra mindig valami nagyon távoli dolognak tűnik, pedig az alapjait akár a mindennapi életben is lehet alkalmazni.
A legutóbbi workshop témája az emberi erőforrás menedzsment volt Pécsen. Ha néhány mondatban kellene összefoglalni, mentorként mit emelne ki a mentorált vállalkozások számára: miért fontos ez a terület, mennyiben és hogyan segítheti őket abban, hogy sikeresek legyenek beszállítóként?
H.T.: A LAFARGE-nál hiszünk benne, hogy egy vállalat legértékesebb “vagyona” az alkalmazott emberi erőforrása, és az általuk felhalmozott know-how. Külön öröm volt számomra viszontlátni azt az általunk is alkalmazott koncepciót, miszerint egy cégnek legalább annyit kell költenie a saját munkavállalóira és képzésükre, mint gépei karbantartása. Meglátásom szerint ennek fontosságát a mentorok is jól látják, nagyon érdekes beszélgetések alakultak ki a témában. Azt gondolom, hogy az utóbbi időkben a HR már kinőtte magát a korábban ráruházott tranzakciós szerepkörből. Manapság sokkal inkább hozzájárul a termelékenység növeléséhez, a vállalati erőforrások, azaz a munkavállalók fejlesztéséhez, illetve a vállalat iránti elköteleződésükhöz.
Milyen elvárásai vannak a mentorált vállalkozásokkal szemben, és mik a javaslatai a jövőre nézve?
H.T.: Legyenek nyitottak az újra. Ne csak keressék, hanem éljenek is a lehetőségekkel. Nem kell újra feltalálni a kereket. Véleményem szerint nem véletlen, hogy egy-egy nemzetközi vállalat a világ különböző piacain is képes versenyezni, sőt adott esetben piacvezető szerepet betölteni. Ők megragadják a lehetőségeket. És ezek a lehetőségek egy hazai cég számára is ugyanúgy ott vannak. Azonban fel kell ismerni azt a tényt, hogy mindehhez elengedhetetlen a folyamatos tanulás, az innováció iránti fogékonyság, és a célok megvalósítása iránti elköteleződés és alázat, kitartás.