A CÉL A VERSENYKÉPES POZÍCIÓ MEGTARTÁSA
2021.05.06.
„A mostani pandémiás időszak is arra mutat rá, mennyire elengedhetetlen a folyamatos tanulás; a versenytársak, az újabb és újabb módszerek, technikák ismerete ahhoz, hogy egy kis- vagy közepes vállalkozás ne csak életben maradjon, hanem versenyképes pozícióját is meg tudja tartani a piacon” – vallja Boronkay Anasztázia Mária, a csaknem húszéves kivitelezői múlttal és komoly referenciákkal rendelkező PRI-MO-RA Kft. ügyvezetője.
Az Országos Vállalkozói Mentorprogram külpiaci mentoráltjai közé milyen elképzelések mentén csatlakozott? Mi motiválta, hogy részt vegyen ebben a programban?
Épp akkor kezdtünk gondolkozni, hogy külpiacra szeretnénk lépni, amikor a mentorprogram lehetősége szembejött velünk. Mivel úgy gondoljuk, minden tudásra, tapasztalatra, kapcsolatra és jógyakorlatra szükségünk lesz az elkövetkezendő időszakban a szakértőktől, mentoroktól és az iparkamarától egyaránt, ezért igazán lelkesen veszünk részt ebben a programban. Legfőképpen az motivált, hogy szerettünk volna gyakorlati tapasztalatot szerezni más cégek exportpiacra jutásával kapcsolatban.
Az eddig megvalósult csoportos mentorálások tapasztalatai alapján mi a véleménye a programról?
A csoportos mentorálásokra azokat a kollegákat delegáltam, akik rész vesznek az exportstratégiánk kialakításában. Mindenki pozitívan nyilatkozott, sok hasznos információval és ötlettel távoztak. Az elmúlt 15 évben szinte minden negyedévben részt vettünk valamilyen képzésen, ez most sem marad el: örülök, hogy a mentorprogramot választottuk, mely nem csak nekem, de kollégáimnak is elérhető. Nyugodtan mondhatom, hogy a teljes vezetői csapatom részt vállal a tanulásban. A mostani pandémiás időszak is arra mutat rá, mennyire elengedhetetlen a folyamatos tanulás, a versenytársak, az újabb és újabb módszerek, technikák ismerete ahhoz, hogy egy kkv ne csak életben maradjon, hanem a versenyképes pozícióját is meg tudja tartani a piacon.
Hogyan jellemezné a saját mentorával való kapcsolatot?
A mentorunk tudása, felkészültsége példaértékű. Noha ez a külpiaci alprojektben nem kötelező programelem, mégis fogadtak minket egy céglátogatásra, így személyesen is betekintést kaptunk működésük egyes fázisaiba. Legutóbbi nagy volumenű beruházásuk folyamatát látva nagyon bátornak is tartom őket, hogy mernek és tudnak nagyot álmodni. Az üzemlátogatás nagyon jó hangulatban zajlott, sok új ötlettel gazdagodtunk. A mostani járványhelyzetben a személyes találkozókat sajnos hanyagolnunk kell, minden online térbe került, ezért most mi is hiányoljuk a mentorunktól a személyre szabottabb tanácsokat.
A csoportos mentorálás követhetőségét mennyire és miben segíti az e-learning ismeretanyag?
Az anyag összeszedett, lényegre törő, és használható. Én személy szerint kinyomtatom, jegyzeteket készítek belőle, és felhasználom a program végére elkészülő exportfejlesztési tervünk írásakor. Ráadásul a kollégákat is bevonom a tanulási folyamatba, ezáltal több területen is fejlődni tudunk.
Mi a véleménye az egyéni tanácsadásokról?
Eddig összesen négy egyéni tanácsadáson volt alkalmunk rész venni. A tanácsadások előtt mindig lehetőségünk volt elküldeni cégspecifikus egyéni terveinket, így már közvetlenül ezekre kaptunk speciális véleményeket, javaslatokat, ötleteket. Az egyéni tanácsadásokon lehetőség van olyan kérdések megfogalmazására is, amik a program során nem hangzottak el, és olyan területekhez is kaptunk javaslatokat, melyek számunkra bizonytalannak tűntek. Ezért ezek a beszélgetések legtöbbször nagyon inspirálóak és felemelőek voltak, sőt, több területen megerősítették szándékainkat, néhány elakadási ponton pedig előrelendítettek bennünket.