ÜZLETI TERVEZÉS KÖNYVELŐNK SEGÍTSÉGÉVEL
2021.07.15.
A könyvelők a klasszikus könyvelési, bérszámfejtési és adótanácsadói feladatok mellett a vállalkozásokat számos egyéb üzleti szolgáltatással is támogathatják: az egyik ilyen kézenfekvő terület az üzleti tervezés folyamata.
Egy jó könyvelő rengeteg tapasztalat és tudás birtokosa, emellett a vállalkozás számos, különböző adata, mutatója is rendelkezésére áll. Mivel egy bizonyos méret felett a vállalkozásoknak szükségük van formális mérési rendszerre hatékonyságuk nyomon követéséhez, a könyvelők abban is segíthetik a vállalatot, hogy kiemelik az értékelés motivációs és teljesítményfokozó szerepét, segítenek számszerűsíteni ezeket az elemeket, és segíthetik őket a stratégiailag fontos rendszerek kiválasztásában.
A globális trendeket vizsgálva még egy, fontos, a pénzügyeket és a könyvelést egyaránt érintő témakör van, ahol a könyvelő hasznos segítőtársa lehet a vállalkozóknak: ez pedig a digitalizáció területe. Szorosan összekapcsolódik mindez az adatokon alapuló döntéshozatallal, ami szintén nagy változást és fejlődést hozhat a vállalati kultúrában, hiszen a mindenhova becsatornázott információforrások 360 fokos adatgyűjtést tesznek lehetővé, így a vezetők a döntéseket a legfrissebb rendelkezésükre álló adatok alapján hozhatják meg, ahelyett, hogy csak a megérzéseikre hagyatkoznának.
Az üzleti tervezés lényege
Ahogy a vállalkozás terveire általában, úgy az üzleti tervre és a pénzügyi tervre is igaz, hogy dinamikusan alakítható és alakítandó dokumentum. A stratégiából célokat, a célokból alcélokat vezet le, de ahhoz, hogy a működést ténylegesen támogatni tudja, fontos, hogy évente felülvizsgálják. Sokan követik azt a gyakorlatot, hogy a pénzügyi terv frissítésekor az előző év számait egyszerűen felszorozzák, növelik vagy csökkentik bizonyos szempontok alapján, azonban érdemes ennél körültekintőbben eljárni.
A pénzügyi terveknek tükröznie kell a vállalkozásban ténylegesen zajló folyamatokat, ezért az ügyvezető, a pénzügyi vezető, és a stratégia szempontjából fontos területek együttműködésével kell kialakítani a mindenkor aktuális üzleti és pénzügyi tervet. A könyvelő a mérőszámok, eredmények és kimutatások ismeretében aktívan segítheti ezt a folyamatot.

Mivel segíthetjük azt, hogy az üzleti terv frissítése a valódi problémákra válaszoljon?
Ügyfélkapcsolatok
A pénzügyi tervezés folyamatában sem szabad elfelejtkeznünk ügyfeleinkről. Jó, ha már van egy vagy több kialakított mintavásárlói kép a vállalkozás eszköztárában, de aktív kapcsolatban kell maradni az ügyfelekkel ahhoz, hogy biztosak lehessünk benne: valóban léteznek-e még az igények, amire a vállalat kidolgozta megoldásait.
Új piaci szegmentálás
Érdemes új szempontokat is felállítani a piac csoportosítására. Például, ha eddig a vállalat a piacot a termékei alapján osztotta fel, akkor új perspektíva lehet a piac megoszlásának régiós, elérési csatorna, vagy bármilyen egyéb releváns szempont szerinti csoportosítása.
Új problémák
Az új trendek új potenciált is hordoznak magukban. Az üzleti terv felülvizsgálata kapcsán érdemes megnézni, hogy milyen problémák foglalkoztatják az ügyfeleket érintő iparágakat, milyen új meghatározó trendek és technológiák vannak jelen a piacon.
Az Országos Vállalkozói Mentorprogram a hazai kis- és középvállalkozások fejlődését szolgálja, releváns szakmai információkkal, naprakész tudásbázissal, és konzultációs lehetőségekkel. Jelentkezzen a térítésmentesen igénybevehető Pénzügyi és Vállalkozói Szemléletformálás programunkra, ahol számos, a vállalkozások mindennapjait érintő kérdésben fejlesztheti tudását. Előregisztráció és további információ a huszar.tamas@mkik.hu email címen lehetséges.