HR KÉRDÉSEK: ALAPFOGALMAK A GYAKORLATBAN
2021.07.23.
Egy cég életében kiemelten fontos, hogy az ott zajló folyamatok és részfeladatok áttekinthetőek legyenek. Egy vezetőnek tudnia kell, hogyan rendszerezze a feladatokat a munkaköröknek megfelelően, és kollégáit minderről hogyan tájékoztassa hatékonyan.
Az elmúlt másfél év is rámutatott, hogy az emberi erőforrás gazdálkodási és tervezési folyamatai milyen fontosak a vállalkozások életében. Legyen szó akár a régi kollégák megtartásáról, vagy új kollégák bevonásáról, az emberierőforrás-menedzsment alábbi témakörei és fogalmai hasznunkra lesznek a jövőben.
Munkakör
A munkakör a szervezeten belül egy-egy munkafolyamat, tevékenység, funkció, valamint kapcsolatrendszer meghatározása. Definiálja a célokat, a főbb felelősségi területeket és azokat a feltételeket is, amelyek között az alkalmazott a munkáját végzi. A munkakör általánosan adja meg a munkavállaló feladatait, melyeket a munkaszerződés szerint el kell végeznie.
Munkaköri leírás
A munkaköri leírás azon munkák részletes felsorolása, amelyet a munkavállaló konkrétan elvégezni köteles. A dolgozó mindemellett a munkáltató utasítása alapján azokat a feladatokat is köteles elvégezni, amelyek az adott munkakörnek megfelelnek.
Munkaköri leírások előnyei
- Folytonosság: folytonosságot biztosít a munkakör szerepének megértésében, függetlenül attól, hogy ki végzi a munkát
- Biztosíték: biztosítékot jelent mind a munkáltató, mind a munkavállaló számára
- Hivatkozási eszköz: munkajogi viták során hivatkozási eszköz
- Kiindulási alap: segíti a munkavállaló betanulását, mindennapi munkavégzését, valamint alapot nyújt a teljesítményének objektív értékeléséhez
- Munkahelyi kapcsolatok: egyértelmű elvárások, felelősségi körök támogatják a munkahelyi kapcsolatokat
Belső szabályozások
Elvek, jogok és felelősségek összessége, melyek következetességet és átláthatóságot biztosítanak, és így hozzájárulnak egy pozitív szervezeti kultúra kialakításához. A belső szabályozások írásbeli útmutatást adnak mind a vezetőknek, mind a foglalkoztatottaknak.
HR-stratégia
A HR-stratégia a szervezetünk hosszú távon követett tevékenységi iránya, amely meghatározza, hogy a HR miként támogathatja az üzleti és szervezeti célokat, valamint a versenytársakkal szembeni előny létrehozására vagy megőrzésére szolgál, illetve része a szervezeti stratégiának.
Belső szabályzatok készítésének javasolt szempontjai
- Stratégia: a belső szabályzatnak az üzleti stratégia szerves részévé kell válnia, és kölcsönösen támogatniuk kell egymást
- Jogszabályok: tükrözi és tartalmazza a meglévő vagy új jogszabályokat
- Trendek: követi a hatékony emberi erőforrás kezelésének trendjeit
- Belső változások: kezeli a belső változásokat
- Növekedés: olyan megközelítést alkalmaz a kisebb szervezetek esetében, amely kielégíti szervezeti igényeiket és a majdani növekedésre is tekintettel van
A HR-szabályzatok gyakorlatban történő alkalmazásakor fontos, hogy a vezetők és az alkalmazottak teljes mértékben megértsék a leírtakat és az elvárásokat. A kommunikáció formátuma a szervezeti kultúrától és a szabályzatok jellegétől függ.
A következő irányelveket érdemes átgondolni a bevezetés és áttekintés során:
- A jelenlegi gyakorlatok és a már létező, formális vagy informális gyakorlatok értékelése, ellenőrzése
- Munkacsoportok létrehozása a szabályzatok kidolgozására.
- Kutatás és benchmarking (referenciaérték) más szervezetek gyakorlatával szemben, különösen ugyanabban az ágazatban
- Konzultáció az alkalmazottak képviselőivel
- Pilot (kísérleti) tervezetek készítése
- A szabályzatok használata a bevezetési folyamatok részeként
- Konkrét útmutatások készítése a vezetők számára
- Folyamatos felülvizsgálati folyamat megléte
- Gondoskodni kell arról, hogy a szabályzat kiegészítse a szervezet működését, rugalmas, praktikus és végrehajtható legyen
Az Országos Vállalkozói Mentorprogram Pénzügyi- és Vállalkozói Szemléletformálás projektje segítségével további hasznos és gyakorlatias ismereteket szerezhet, melyekkel hozzájárulhat vállalkozása dinamikus fejlődéséhez. További információért és előzetes regisztrációért keresse Huszár Tamás kollégánkat a huszar.tamas@mkik.hu email-címen.