STRATÉGIAI ÉS OPERATÍV KONTROLLING „KÉZ A KÉZBEN”
2021.08.19.
A vállalatmenedzsment szempontjából nagyon fontos, hogy összhangot teremtsünk a vállalat stratégiai és operatív céljai között. Csak az a stratégia megvalósítható, ami meg tud jelenni operatív szinteken is, vagyis valódi végrehajtási alternatívát kínál.
De mi is a stratégiai tervezés?
A stratégiai tervezés keretében megfogalmazzuk a célokat és az elérésükhöz szükséges stratégiát. A beruházások tervezése például a stratégiai tervezés témakörébe tartozik. Jellemzői:
- a szervezet életében a legmesszebbre mutat egy racionális időtávban,
- viszonylag ritka, rövid, de intenzív folyamat, megelőzi és megalapozza a taktikai és operatív tervezést,
- „rendszerépítő, -fejlesztő” jellegű, kreativitást, fantáziát igénylő munka, sok egyedi megoldással, ötlettel és aktív részvétellel, kommunikációval,
- merészséget, előrelátást, és elsősorban döntési kompetenciát igényel.
Taktikai tervezés
A taktikai tervezés a tervezési hierarchiában a stratégiai és az operatív tervezés között helyezkedik el. Ez a tervezési folyamat nem más, mint a stratégiai tervezés konkretizálása, a végrehajtandó feladatok és az azokhoz szükséges erőforrások pontosítása. Jellemzően a taktikai tervezés középtávra vonatkozik, mely leggyakrabban 1-3 év, és jóval részletesebb a stratégiai tervezésnél, ez az operatív tervezés alapja.
Operatív tervezés
Az operatív célok a szervezeti célhierarchia részeként a stratégiai célokból vezetődnek le. Az operatív tervben a teljesítmény, az előállítás és a felhasználás rövid távú összehangolása történik, amelynek keretében adott kapacitásokból és termékkínálatból indulunk ki.
A tervezés és a kontrolling kapcsolata
A stratégiai és operatív kontrolling mind tevékenységi körében, mind pedig szervezeti felépítésében elválik egymástól. A stratégiai tervekkel kapcsolatos feladatokat a stratégiai kontrolling, a taktikai és operatív tervekkel kapcsolatos feladatokat pedig az operatív kontrolling látja el.
Valójában egyetlen folyamat két egymásra épülő szakaszáról van szó, amiket egy szervezeti egységben hajtunk végre. Információáramlási és információfeldolgozási szempontból a két szakasz egységes egészet alkot, hiszen csak így biztosítható, hogy a stratégiai célok az operatív tervekben nyerjenek konkrét megvalósítást.
A stratégiai kontrolling és az operatív kontrolling eszközei
A stratégiai kontrolling középpontjában a jövőbeni potenciális lehetőségek és az elérhető eredmények állnak, figyelembe véve a szükségszerűségeket és a lehetőségeket. Az operatív kontrollingot alapvetően az idődimenzió, a feladatok, és a végrehajtás során figyelembe vett környezet különbözteti meg a stratégiai kontrollingtól.
A stratégiai kontrolling eszközei:
- Stratégiai vállalati egységek fejlesztése: a több területtel rendelkező vállalatoknál lehetséges, hogy az egységes vállalati célok ellenére a különböző területek különböző stratégiákat dolgozzanak ki.
- Termék mátrix: a hosszútávú fennmaradás biztosításához foglalkozni kell a termékek fejlesztésével.
- Célcsoport mátrix: a vállalat vevőközelségének vizsgálata.
- Szcenárió- (jövőkép-) technika: a belső és a külső környezeti tényezőkkel is számolni kell. A szcenáriók segítségével lehet a belső kapcsolatok mellett a külső fejlődést ábrázolni.
Operatív kontrolling
Operatív kontrolling középpontjában a nyereségesség, a likviditás és a gazdaságosság áll.
Az operatív kontrolling eszközei:
- a működőképes pénzügyi és számviteli rendszer képezi az alapját a vezetésorientált számvitelnek
- költség- és teljesítményszámítás a gazdaságosság ellenőrzésére
- a költség- és teljesítményszámítás döntésorientált megvalósításának eszköze a fedezetszámítás
- statisztika és eredményszámítás
- gazdaságossági elemzések a vállalati területek gazdaságosságának vizsgálatára
- beruházási alternatívák vizsgálata különböző eljárásokkal
- eszközforrások és eszközfelhasználás vizsgálata és tervezése
- a releváns adatok rendszereként mutatószámok használata a tervezéshez, informáláshoz és elemzéshez.
Ha Ön is szeretné tudatosabban irányítani saját vállalkozását, jelentkezzen az Országos Vállalkozói Mentorprogram Pénzügyi- és Vállalkozói Szemléletformálás alprogramjára, ahol számos területen bővítheti vállalkozása professzionális vezetéséhez szükséges ismereteit! Bővebb információ és jelentkezés a www.vallalkozztudatosan.huhonlapon!