A KKV-SZEKTOR FEJLŐDÉSI LEHETŐSÉGEI
2021.09.09.
A kis- és középvállalkozásoknak kiemelkedő szerepe van hazánk versenyképességének növelésében, a munkahelyteremtésben és -megőrzésben. Ezért különösen fontos, hogy fejlesztési igényeik, aktivitásuk növelése, innovációra való nyitottságuk, valamint önfenntartásuk és munkahelyteremtésük érdekében igénybe tudjanak venni különféle, ezeket szolgáló támogató intézkedéseket.
A magyar kkv-k 70%-a családi vállalkozásnak minősül. Ezeknek a társaságoknak - életben maradásuk vagy fejlődésük érdekében - lépést kell tartaniuk a többi vállalat fejlődésével. Elengedhetetlen a folyamatos fejlesztés, a digitalizáció, az innováció, és a nyitottság a generációváltásra. Az MKIK Országos Vállalkozói Mentorprogramja több területen is igyekszik támogatni a kkv-szektort. A már végéhez közeledő szakmai mentorálás során a beszállítói és exportőri fejlesztés volt a program elsődleges célja, mindezt olyan neves, már kiemelkedő gazdasági sikert elért vállalkozások mentorálása mellett, akik saját bőrükön tapasztalták meg a sikerhez vezető rögös út kihívásait.
A program során kiderült, hogy a növekedés gátja gyakran az információ és stratégiai tervezés hiánya: sok esetben nincs megfogalmazott exportstratégia, nincs széles körű külpiaci ismeret, a vállalkozás nem ismeri a helyi fogyasztók kulturális sajátosságait, és nem tudja megfelelően pozicionálni a saját termékeit. Az exportfejlesztés célja, hogy segítsen felkészülni a külpiacra lépésben, többek között exportfókuszú képzésekkel, gyakorlati mentori tapasztalat-átadással. A beszállítóvá válás támogatásának célja, hogy a kkv-k magasabb hozzáadott értéket teremtő fejlesztést, versenyképesebb működést, stabilabb megrendelői hátteret, komoly referenciákat, és nagyobb ismertséget érjenek el. A külpiacokra történő belépés segítése szintén közösségi érdek, az állam és a vállalatok részéről is.
A most is aktív Pénzügyi és Vállalkozói Szemléletformálás alprogramban való részvétel szintén egyedülálló lehetőséget nyújt, hiszen a fenti információkat összegyűjtve, egy csomagban nyújtja át az érdeklődő kkv-k részére. A jelentkezők térítésmentesen férhetnek hozzá egy komplex, mindemellett kényelmesen, online elvégezhető tudásanyaghoz; és a program végén személyes pénzügyi konzultációs lehetőség keretében saját cégükre szabott tanácsadáson vehetnek részt. Bővebb információ és jelentkezés itt.
Szintén a kkv-szektor fejlesztését tűzte ki célul a Modern Vállalkozások Programja, amely a vállalkozásokat segíti útba igazítani digitális átalakulásuk felé vezető úton. Segítséget kaphatnak továbbá a kkv-k a Modern Mintaüzem Programon keresztül is, ahol a modern vállalkozás-szervezési ismereteket, eszközöket, eljárásokat széles körben, és hazai sikertörténetek keretébe ágyazva mutatják be.
A kkv-k fejlesztéséhez a fenti segítő lehetőséget mellett szükség van erőforrásokra is. Fontos a fejlesztések előtt átgondolni, megvizsgálni a vállalat képességeit, erőforrásait, tudását, lehetőségeit. A kapacitásbővítésben a Magyar Multi Program, az Irinyi Terv, a finanszírozáshoz jutásban pedig többek között a számos tőkeprogram, hitelek, pályázati lehetőségek és a Széchenyi Kártya is segíthet.
A célratörő pénzügyi tervezés kiindulópontja egy magabiztos vállalatvezető, aki eligazodik a pénzügyi útvesztőkben. Ajánljuk figyelmébe már fentebb is említett Pénzügyi és Vállalkozói Szemléletformálási alprogramunkat, ahol megalapozhatja tudását, és ezáltal tudatosan, megfelelően választhatja ki a jövőben vállalkozása fejlesztéséhez szükséges pénzügyi elemeket és egyéb programokat. Csatlakozzon Ön is! Jelentkezés és bővebb információ a www.vallalkozztudatosan.hu honlapon!