A FOLYAMATOS NÖVEKEDÉS ALAPJA: A TUDATOS PÉNZÜGYI TERVEZÉS
2021.09.16.
Amikor vállalatvezetőként, pénzügyi vezetőként befektetési vagy finanszírozási döntéseket hozunk, nem lehetünk biztosak azok jövőbeli kimeneteit illetően. Nem tudjuk pontosan, hogyan fognak változni az adójogszabályok, a fogyasztói kereslet, a gazdasági növekedés, a kamatlábak, a devizaárfolyamok vagy a nyersolaj világpiaci ára. Fennáll annak a lehetősége, hogy valamely döntésünk tényleges kimenete a vártnál jobb vagy rosszabb lesz.
A fentiek okán tehát pénzügyi döntéseink nem korlátozódhatnak a várható pénzáramok, illetve hozamok becslésére, hanem fel kell mérnünk a különböző befektetési és finanszírozási alternatívákban rejlő kockázatot is. A döntéseink meghozatala során nem a kockázat elkerülése a cél, hanem az, hogy felbecsüljük a kockázat nagyságát, és mérlegeljük, hogy a befektetés várható hozama összhangban van-e a felvállalt kockázattal és felkészüljünk a kockázat hatékony kezelésére.
(A kockázatkezelés lépéseiről korábban ITT írtunk részletesen.)
Minden vállalkozás célja, hogy növelje a befektetett tőkét a vállalati stratégiával összhangban. A pénzügyi menedzsment feladata, hogy a vállalkozás tőke és pénzáramlását, valamint a kötelezettségeket és követeléseket kezelje. Vállalatunk tőkéjét növelhetjük beruházások által, ami finanszírozható saját vagy idegen forrásból. A beruházások hosszú távon hatnak a működési pénzáramra, ezért a beruházási döntések a pénzügyi menedzsment talán egyik legjelentősebb területét képezik, ezért kiemelten fontos, hogy a pénzforgalmat tudatosan tervezzük és megfelelően vezessük.
Az esetlegesen kialakuló krízishelyzetek, válságok időnyomást helyeznek ránk, így nehéz átgondolt döntéseket hoznunk. A válsághelyzetek kezelésében legfontosabb, hogy biztosítani tudjuk az üzletmenet folytonosságát. Fel kell állítani egy prioritási sorrendet, figyelembe véve, hogy mely folyamatok létfontosságúak, és melyek a kevésbé fontosak. A válságra sokszor figyelmeztetnek jelek. Ha időben azonosítani tudjuk a válság előjeleit, az lehetőséget ad arra, hogy még a kirobbanás előtt orvosolni tudjuk a problémákat, ezenkívül ezeket a tapasztalatokat az üzletfolytonossági tervben is fel tudjuk dolgozni.
(A krízishelyzetekről ITT és ITT írtunk korábban.)
További részletek és hasznos információk a már elérhető Pénzügyi- és Vállalkozási Szemléletformálás alprogram online ismeretanyagában olvashatóak. Jelentkezzen Ön is, hogy magabiztos pénzügyi tudást szerezzen és professzionálisan vezethesse vállalkozását a növekedés útján! Bővebb információ és jelentkezés ITT.