BELSŐ FINANSZÍROZÁS
2021.09.30.
Egy vállalatot általában azért hozunk létre, hogy a stabil jövedelmezőség mellett folyamatos értéknövekedést érjen el, tulajdonosként pedig a legfőbb célunk a vállalati érték, azaz a saját tőke növelése. A tőke beruházásokkal növelhető, amelyet vállalatunk finanszírozhat saját vagy idegen forrásból. Belső finanszírozás esetében a működéshez szükséges finanszírozási forrásokat értelemszerűen vállalatunk rendelkezésére álló erőforrásai biztosítják.
A belső finanszírozási formák közül az egyik legjellegzetesebb, amikor a vállalatunk az elmúlt időszak során megtermelt, ki nem osztott nyereségből biztosítja a működéshez szükséges finanszírozási forrásokat. Ez a megoldás az újonnan indult vállalkozások esetében általában nem elérhető, hiszen jellemzően még nem, vagy csak alacsony profitot termelnek.
Egy másik alternatíva a belső finanszírozásra, ha vállalatunk a rendelkezésre álló vagyontárgyai értékesítése révén tesz szert pénzre. Ez a finanszírozási lehetőség elsősorban akkor számít elérhető megoldásnak, ha a vállalatunknak vannak olyan ki nem használt eszközei, amelyekért más vállalat is hajlandó fizetni. Egy nagyon speciális termelőeszköz révén nehezebben juthatunk finanszírozási forráshoz.
Végül, a belső finanszírozás harmadik jellegzetes módja, ha a vállalatunk csökkenti a működési folyamatokban lekötött forgótőke mennyiségét, például azáltal, hogy rövidebb fizetési határidőre értékesítünk a vevőinknek, vagy sikerül hosszabb fizetési határidőt kialkudnunk a szállítóinknál. A megfelelő készlet-, illetve pénzgazdálkodás is hozzájárulhat a forgótőke szintjének leszorításához. Természetesen ahogy a külső forrásbevonásnak, úgy a belső finanszírozásnak is megvannak a maga előnyei és hátrányai.
Előnyök:
- Nagyobb pénzügyi önállóságot tesz lehetővé
- Nem terheli visszafizetési kötelezettség
- A tulajdonosi viszonyok változatlanok maradnak
- Azonnal rendelkezésre áll
- Nem kell utána kamatot, osztalékot fizetni
- Kevésbé kockázatos, mint a külső finanszírozás
Hátrányok:
- Ha a vállalkozás csupán belső forrásból finanszírozza magát az a növekedés korlátja lehet
- A belső finanszírozási forrásokból rendelkezésre álló mennyiség véges
- Az adósságfinanszírozással szemben nem biztosít adómegtakarítást a vállalkozás számára
Ha szívesen elmélyedne a témában és szeretné tudását bővíteni, jelentkezzen az Országos Vállalkozói Mentorprogram Pénzügyi- és Vállalkozói Szemléletformálási alprogramjára! Online elérhető, rugalmas időbeosztás mellett elvégezhető tananyagok segítségével fejlesztheti vállalatvezetői képességeit. Bővebb információ és jelentkezés ITT.