FOLYAMATMENEDZSMENT, AZAZ MI A LEGJOBB A VÁLLALATUNKNAK?
2021.10.07.
A működési folyamatok kézbentartása, fejlesztése, valamint a folyamatokra alapozott szervezeti és irányítási struktúrák megteremtése egy kiemelt vezetői feladat. A meglévő folyamataink fejlesztésével értéket tudunk teremteni a vevőknek és a vállalatunknak is.
A szervezetünk sikerességét sok szempontból a folyamataink hatékonysága és eredményessége határozza meg. Ahhoz, hogy a folyamataink megfelelően támogassák a célkitűzéseinket, gondoznunk kell őket, ezt nevezzük folyamatmenedzsmentnek. A folyamatmenedzsment korábban csupán a folyamatok feltérképezésével, a bemenetek és kimenetek meghatározásával, a folyamatok összekapcsolásával, teljesítményének jellemzésével és a kapcsolódási pontok ellenőrzésével foglalkozott. A folyamatmenedzsment azonban ma már üzleti folyamat-menedzsmentként (Business Process Management) él tovább. Ez a módszertan egy számítógép által támogatott technológiát biztosít, így könnyen alkalmazható a modellezés, a szimuláció és a folyamatok viselkedésének valós idejű felügyelete is.
Business Process Management (BPM)
A BPM maga is egy folyamat, amelynek célja a szervezetünk teljesítményének fejlesztése. Az üzleti folyamat menedzsment nem egy módszert jelöl meg, hanem gyűjtőfogalomként funkcionál, mely alatt azokat az eszközöket, felfogásokat értjük, amik segítségével a vállalatunkban megvalósíthatjuk a folyamatok teljeskörű szervezését.
Az következő ábra egy egységes felépítményben foglalja össze a folyamatokkal kapcsolatos legfontosabb irányítási és vezetési felfogásokat, módszereket.
Az ábra két szélső oszlopa két céljaiban, módszereiben és elvárt eredményeiben lényegesen eltérő fő területeket azonosít:
• Folyamatoptimalizálás (CPI – Continuous Process Improvement)
• Folyamat-újraszervezés (BPR – Business Process Reengineering)
A folyamatoptimalizálás egy kisebb léptékű és terjedelmű változtatást takar, míg folyamat-újraszervezés esetében a módszer egy nagyobb volumenű változtatást jelent.
A folyamatoptimalizálás
A folyamatoptimalizálás (CPI) segítségével a vállalatunk hatékonyságát és rugalmasságát tudjuk növelni. Nem egy egyszeri gyakorlatról van szó, hanem egy állandó figyelmet igénylő módszerről: időről időre érdemes felülvizsgálni, hogy a felállított folyamataink még mindig kiszolgálják-e azokat a tevékenységeket, amikhez hozzárendeltük őket.
Ahhoz, hogy ezt a módszert alkalmazni tudjuk fontos, hogy pontosan tisztában legyünk a folyamataink jelenlegi helyzetével, illetve el kell érnünk, hogy szervezeti kultúránk részévé váljon a felfogás: a folyamatokon változtatni lehet! Ez azért fontos, mert a hibákat, a javítási lehetőségeket azok a munkavállalók fogják a legjobban ismerni, akik naponta találkoznak velük, így az optimalizálás akkor működik jól, ha alulról jövő kezdeményezésként indul.
A folyamat-újraszervezés (BPR)
A folyamat-újraszervezés (BPR) az üzleti, vállalati folyamatok alapvető újragondolása és radikális áttervezése a szervezetünk mutatóinak javítása céljából. Az újraszervezés során a legfőbb feladat az, hogy a jelenlegi folyamatot már a tervezéstől kezdve megvizsgáljuk és alapjaitól kezdve építsük újjá. Ez akkor lehet sikeres, ha azt a felsővezetés irányítja, mivel a beavatkozás más folyamatokat és a meglévő szerkezeti struktúrát is érintheti. Az új szemlélet kidolgozása legtöbbször olyan információ-technológia alkalmazását is igényli, amely korábban nem, vagy csak részben alkalmaztak a kollégáink.
A BPR jelentős kihívást jelent, hatással van a szervezetre, az irányítási rendszerekre, illetve az emberekre is. A BPR során az értékteremtő tevékenységek kialakítása kerül a középpontba, az értéket nem teremtő tevékenységek elhagyásával. A megvalósítás során kiemelt szerepe van a folyamatokért való egyértelmű felelősségi rendszer kiépítésének.
A folyamatszervezés módszereiről és egy konkrét vállalati problémán keresztül bemutatott alkalmazásáról (esettanulmány) bővebben a Pénzügyi- és Vállalkozói Szemléletformálás elektronikusan elérhető tudásanyagában olvashat. Fejlessze tudását velünk, és jelentkezzen még ma térítésmentesen igénybevehető programunkra! Részletek és jelentkezés ITT.