ADÓZÁSI ISMERETEK
2022.02.15.
Vállalkozóként fontos tisztában lenni az adójogi alapfogalmakkal, hiszen a vállalat a jövedelem egy részét adóként fizeti az állam számára. Első lépésként érdemes időt szánni az alapfogalmak tisztázásra.
Az adó az állam legfőbb bevételi forrása. Az állam egyoldalúan állapítja meg és veti ki, nem szerződéses megállapodás alapján fizetendő, hanem törvényes kötelem. A befolyt adó közfeladatok fedezésére szolgál és a jövedelemszabályozás legfőbb eszköze.
Adó, adóalany, adónem jellemzői
Az adó egyszeri vagy rendszeres, közvetlen ellenszolgáltatás nélküli pénzbeli szolgáltatás az állam felé. Az adóalany az a vállalkozás vagy magánszemély, akit az adófizetési kötelezettség terhel, míg az adófizető, aki az adót ténylegesen kifizeti. Az adónem az adó valamely fajtája, például személyi jövedelemadó - SZJA, általános forgalmi adó – ÁFA.
Illeték, járulék jellemzői
Az illeték egy olyan speciális állami bevétel, amelynek célja az állami és társadalmi feladatokhoz való arányos hozzájárulás megteremtése. Az állam alá tartozó szervek (bíróság vagy közigazgatás szervek) egy ügyfél érdekében végzett eljárását finanszírozza. A járulék a bérből közvetlenül levont százalékban vagy fixen meghatározott összeg. Ez szintén egy kötelező hozzájárulás egyes állami kiadásokhoz.
Általános forgalmi adó és társasági adónemek
Az általános forgalmi adó és a társasági adónemek kiemelt fontosságúak az állami bevételek szempontjából, így vizsgáljuk meg ezeket kicsit közelebbről.
Az adó tárgya
Az adó tárgya, amely után az adót kivetik lehet például megszerzett jövedelem. Az adó alapja, ami a meghatározásának alapját képezi, míg az adó mértéke, a kiszámított adó, azaz az összeg, amit az adóalanynak meg kell fizetni.
Adó tárgya szerinti kategóriák
Adókötelezettség
Az adókötelezettség, az adózásról szóló törvényben (2017. évi CL. törvény az adózás rendjéről, Art.) írja le, milyen feladatokat kell teljesítenünk nekünk, adózóknak.
A feladatokat az adókötelezettség fogalma foglalja össze, melynek lényege, hogy az adózó az adó és a költségvetési támogatás megállapítása, megfizetése (kiutalása) érdekében köteles a jogszabályban előírt feladatok teljesítésére:
- bejelentkezésre, bejelentésre, nyilatkozattételre
- adómegállapításra
- adatbejelentésre, bevallásra
- adófizetésre
- bizonylat kiállítására és megőrzésére
- nyilvántartás vezetésére (könyvvezetésre)
- adatszolgáltatásra
- adólevonásra, adóbeszedésre
- pénzforgalmi számlanyitásra
- adóköteles tevékenységével összefüggő kifizetéseinek e számlán való teljesítésére
Milyen esetben lehet mentesülni az adókötelezettségek alól?
Az adatszolgáltatási, adólevonási és adóbeszedési kötelezettség nem terjed ki a természetes személy (korábban magánszemélyként fogalmazott az Art.) adózóra akkor, ha nem vállalkozó, munkáltató, kifizető vagy adóbeszedésre kötelezett.
Törvény az adózót más kötelezettség alól is mentesítheti.
Jogkövetkezmények
Az adókötelezettségek nemteljesítésének következményeként az adózónak pótlékokat, bírságokat kell megfizetnie:
- Késedelmi pótlék
- Önellenőrzési pótlék
- Adóbíróság
- Mulasztási bírság
Milyen intézkedésekkel élhet az adóhatóság?
- Üzlet bezárása
- Árukészlet lefoglalása
- Adószám törlése
Amennyiben szívesen megismerné részleteiben is a fent tárgyalt témákat, és érdeklődik a vállalkozásfejlesztés iránt és szívesen fejlesztené tudását gyakorlatias tananyagaink segítségével jelentkezzen Pénzügyi- és Vállalkozói Szemléletformálás alprogramunkra, ahol rugalmas időbeosztás mellett bővítheti ismereteit. Jelentkezés és bővebb információ a www.vallalkozztudatosan.hu honlapon!